Binalarda Dış Cephe Mantolama Zorunlu Hale Getirildi

isi-yalitim

BİNALARDA Enerji Performansı Yönetmeliği’nin  (BEP) tam anlamıyla uygulanması halinde Türkiye’de enerji tüketiminin en az yüzde 50 azalacağı bildiriliyor. Türk Tesisat Mühendisleri Derneği (TTMD) Başkanı Cafer Ünlü, bunun yıllık 7 milyar dolarlık enerji tasarrufu anlamına geldiğini söyledi. BEP Yönetmeliği’ni değerlendirmek amacıyla basın toplantı düzenleyen Başkan Cafer Ünlü, BEP Yönetmeliği’nin 5 Aralık’ta yürürlüğe girdiğini hatırlatarak mevcut ve yeni yapılacak konutların yanı sıra otel, hastane ve alışveriş merkezleri gibi tüm ticari ve hizmet amaçlı binalarda enerji tüketiminde tasarruf sağlanmasının hedeflendiğini bildirdi.Yılda 7 milyar dolar tasarruf sağlanacağını belirten türk tesisat mühendisleri derneği başkanı AB uyum açısından çok önemli olduğunu savundu.

Bina alıp satarken, ‘enerji kimlik belgesi’ zorunlu olacak.

TTMD Başkanı Cafer Ünlü, bin metrekarenin üzerindeki binalarda “Enerji Kimlik Belgesi”  alınmasının zorunlu kılındığına dikkati çekerek,  yeni binalara inşaat izni verilirken de Enerji Kimlik Belgesi şartı aranacağını dile getirdi. Ünlü, “Uygulama, yeni binalarda hemen başlarken, mevcut binalar ise 2  Mayıs 2017’ye kadar Enerji Kimlik Belgesi’ne sahip olmak zorunda. 2017’den sonra bina alım-satımında-kiralamada Enerji Kimlik Belgesi, zorunlu olacak” diye konuştu. Ünlü, merkezi ısınma sistemiyle ısınmayan bin metrekarenin üzerindeki mevcut binaların, merkezi ısıtma sistemine geçmeye mecbur olmadıklarını da bildirdi.
ISIDAN YAZ-KIŞ TASARRUF EDİN.BİNANIZDA NEFES ALSIN,CEBİNİZDE.
HENÜZ VAKİT VARKEN BİZİMLE TANIŞIN.
SON GÜN 2 MAYIS 2017

Diğer Haberler

evini-yenile Devamını Oku

Evini Yenile “İzmir” !

Evinizi,binanızı,ofisinizi,otelinizi,mağazanızı yenilemek istiyorsunuz fakat paranız yetersiz, bir yandan da bakıyorsunuz. Yaşam alanınızda yıpranmalar oldu, mutfak dolaplarınız…